This fixed inductor from API Delevan features a phenolic core material and a maximum operating temperature of 125°C. It has a self-resonant frequency of 680MHz and a Q factor of 35. The inductor is available in a through-hole package with a diameter of 1.98mm and a length of 5.08mm. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Phenolic |
| DC Resistance (DCR) | 130mR |
| Diameter | 1.98mm |
| Inductance | 100nH |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 5.08mm |
| Max DC Current | 895mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 35 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 680MHz |
| Series | 819 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 25MHz |
| Tolerance | 2% |
| RoHS | Not CompliantNo |