
This phenolic axial inductor features a maximum DC current rating of 760mA and a self-resonant frequency of 560MHz. The inductor is available in a through-hole package with a diameter of 1.98mm and a length of 5.08mm. The operating temperature range is -55°C to 125°C. This inductor is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Phenolic |
| DC Resistance (DCR) | 180mR |
| Diameter | 1.98mm |
| Inductance | 150nH |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 5.08mm |
| Max DC Current | 760mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 35 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 560MHz |
| Series | 819 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 25MHz |
| Tolerance | 3% |
| RoHS | Not CompliantNo |
