This through-hole fixed inductor from API Delevan features a phenolic core material and a self-resonant frequency of 340MHz. The inductor has a maximum operating temperature range of -55°C to 125°C and a maximum DC current rating of 410mA. It is available in an axial package with a diameter of 1.98mm and a length of 5.08mm, suitable for through-hole mounting. The inductor is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan 0819-16H datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Phenolic |
| DC Resistance (DCR) | 620mR |
| Diameter | 1.98mm |
| Inductance | 470nH |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 5.08mm |
| Max DC Current | 410mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 25 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 340MHz |
| Series | 819 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 25MHz |
| Tolerance | 3% |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for API Delevan 0819-16H to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.