The API Delevan 0819-24G is a fixed inductor with a ferrite core, axial package, and through-hole mount. It has a DC resistance of 250 milliohms, an inductance of 1 microhenry, and a Q factor of 40. The inductor operates over a temperature range of -55°C to 105°C and is suitable for applications up to 435 milliamperes. It is available in tape and reel packaging and is not radiation hardened or RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 250mR |
| Diameter | 1.98mm |
| Inductance | 1uH |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 5.08mm |
| Max DC Current | 435mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 40 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 190MHz |
| Series | 819 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 25MHz |
| Tolerance | 2% |
| RoHS | Not CompliantNo |