
This ferrite axial inductor features a 3.3uH inductance value and a DC resistance of 1.2 ohms. It can handle a maximum DC current of 198mA and operates within a temperature range of -55°C to 105°C. The inductor is packaged in a through-hole configuration and is available on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 1.2R |
| Diameter | 1.98mm |
| Inductance | 3.3uH |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 5.08mm |
| Max DC Current | 198mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 45 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 100MHz |
| Series | 819 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 7.9MHz |
| Tolerance | 2% |
| RoHS | Not CompliantNo |