
This through-hole fixed inductor features a ferrite core material, axial package, and a maximum operating temperature range of -55°C to 105°C. It has a self-resonant frequency of 88MHz and a Q factor of 55. The inductor is available in a tape and reel packaging and is not radiation hardened or RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 2.1R |
| Diameter | 1.98mm |
| Inductance | 4.7uH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Lead Length | 38.1mm |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 5.08mm |
| Max DC Current | 150mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 55 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 88MHz |
| Series | 819 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 7.9MHz |
| Tolerance | 10% |
| RoHS | Not CompliantNo |