
This 5.6uH ferrite inductor features axial leads and a maximum DC current rating of 130mA. It operates within a temperature range of -55°C to 105°C and is available in a through-hole package. The inductor has a Q factor of 55 and a self-resonant frequency of 78MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 2.8R |
| Diameter | 1.98mm |
| Inductance | 5.6uH |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 5.08mm |
| Max DC Current | 130mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 55 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 78MHz |
| Series | 819 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 7.9MHz |
| Tolerance | 1% |
| RoHS | Not CompliantNo |