
This fixed inductor from API Delevan features a ferrite core and axial lead style, with a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a self-resonant frequency of 69MHz and a Q factor of 55. The inductor is available in a through-hole package and is not radiation hardened. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 3.2R |
| Diameter | 1.98mm |
| Inductance | 6.8uH |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 5.08mm |
| Max DC Current | 122mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 55 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 69MHz |
| Series | 819 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 7.9MHz |
| Tolerance | 2% |
| RoHS | Not CompliantNo |