
This fixed inductor features a ferrite core, axial package, and through hole mount. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The inductor's DC resistance is 4.4 ohms, and its inductance is 8.2 microhenries. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 4.4R |
| Diameter | 1.98mm |
| Inductance | 8.2uH |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 5.08mm |
| Max DC Current | 104mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 45 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 52MHz |
| Series | 819 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 7.9MHz |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Not CompliantNo |
