The API Delevan 0819-52F is an axial fixed inductor with a ferrite core and 15uH inductance. It has a DC resistance of 3.4 ohms and a maximum DC current rating of 118mA. This component is designed for through-hole mounting and has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is available in tape and reel packaging and is not radiation hardened or RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 3.4R |
| Diameter | 1.98mm |
| Inductance | 15uH |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 5.08mm |
| Max DC Current | 118mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 40 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 26MHz |
| Series | 819 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 2.5MHz |
| Tolerance | 1% |
| RoHS | Not CompliantNo |