This is a fixed inductor with a ferrite core, axial lead style, and a maximum DC current rating of 100mA. It has a self-resonant frequency of 17MHz and a Q factor of 45. The inductor is packaged in a tape and reel format and is suitable for use in through-hole mounting applications. The operating temperature range is -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 4.7R |
| Diameter | 1.98mm |
| Inductance | 27uH |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 5.08mm |
| Max DC Current | 100mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 45 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 17MHz |
| Series | 819 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 2.5MHz |
| Tolerance | 3% |
| RoHS | Not CompliantNo |