This through-hole fixed inductor features a ferrite core material, axial lead/base style, and a maximum operating temperature range of -55°C to 105°C. The inductor has a diameter of 1.98mm, a length of 5.08mm, and a maximum DC current rating of 54.5mA. It is available in a tape and reel packaging option and has a self-resonant frequency of 10MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan 0819-70G datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 16R |
| Diameter | 1.98mm |
| Inductance | 82uH |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 5.08mm |
| Max DC Current | 54.5mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 45 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 10MHz |
| Series | 819 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 2.5MHz |
| Tolerance | 2% |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for API Delevan 0819-70G to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
