
This fixed inductor has a core material of ferrite and a DC resistance of 17.5 ohms. It is available in an axial package with a diameter of 1.98mm and a length of 5.08mm. The inductor is designed for through-hole mounting and has a maximum operating temperature range of -55°C to 105°C. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 17.5R |
| Diameter | 1.98mm |
| Inductance | 100uH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Lead Length | 38.1mm |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 5.08mm |
| Max DC Current | 52mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 45 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 9.5MHz |
| Series | 819 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 2.5MHz |
| Tolerance | 10% |
| RoHS | Not CompliantNo |