This fixed inductor features a ferrite core material and a maximum DC current rating of 54.5mA. It has a self-resonant frequency of 8.9MHz and a Q factor of 35. The inductor is packaged in a through-hole axial configuration with a diameter of 1.98mm and a length of 5.08mm. It is available in tape and reel packaging and has a tolerance of 2%. The inductor operates over a temperature range of -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 16R |
| Diameter | 1.98mm |
| Inductance | 120uH |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 5.08mm |
| Max DC Current | 54.5mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 35 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 8.9MHz |
| Series | 819 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 790kHz |
| Tolerance | 2% |
| RoHS | Not CompliantNo |