This ferrite axial inductor has a maximum operating temperature range of -55°C to 105°C and a maximum DC current rating of 42.5mA. It features a self-resonant frequency of 7.1MHz and a Q factor of 35. The inductor is packaged in a through-hole configuration and is available on tape and reel. It has a diameter of 1.98mm and a length of 5.08mm, with a DC resistance of 26.5 ohms and an inductance of 220uH.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan 0819-80H datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 26.5R |
| Diameter | 1.98mm |
| Inductance | 220uH |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 5.08mm |
| Max DC Current | 42.5mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 35 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 7.1MHz |
| Series | 819 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 790kHz |
| Tolerance | 3% |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for API Delevan 0819-80H to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.