
This fixed inductor features a ferrite core and axial lead style, with a maximum DC current rating of 33mA and a self-resonant frequency of 5.9MHz. It has a Q factor of 35 and a tolerance of 1%. The inductor is packaged in a tape and reel format and is suitable for use in through-hole mounting applications. The operating temperature range is from -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 43R |
| Diameter | 1.98mm |
| Inductance | 390uH |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 5.08mm |
| Max DC Current | 33mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 35 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 5.9MHz |
| Series | 819 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 790kHz |
| Tolerance | 1% |
| RoHS | Not CompliantNo |
