Inductor RF Molded/Unshielded Wirewound 560uH 3% 790KHz 35Q-Factor Ferrite 28mA 60Ohm DCR AXL T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 60R |
| Diameter | 1.98mm |
| Inductance | 560uH |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 5.08mm |
| Max DC Current | 28mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 35 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 5MHz |
| Series | 819 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 790kHz |
| Tolerance | 3% |
| RoHS | Not CompliantNo |
