
This ferrite axial inductor features a 1uH inductance value and a DC resistance of 300mR. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The inductor is designed for through-hole mounting and is available in a shielded package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan 0925-102H datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 300mR |
| Diameter | 2.41mm |
| Inductance | 1uH |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 6.35mm |
| Max DC Current | 385mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 37 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Saturation Current | 385mA |
| Self Resonant Frequency | 150MHz |
| Series | 0925 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 25MHz |
| Tolerance | 3% |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for API Delevan 0925-102H to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.