
Surface mount wirewound fixed inductor with 12µH inductance and 5% tolerance. Features a ferrite core, 30 Q-factor at 2.5MHz, and a maximum DC current of 207mA. Operating temperature range is -55°C to 125°C, with a DC resistance of 3.5Ω. Dimensions are 0.115" length, 0.105" width, and 0.095" height. Packaged on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan 1008-123J datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 3.5R |
| Depth | 2.66mm |
| Height | 0.095inch |
| Inductance | 12uH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 0.115inch |
| Max DC Current | 207mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 30 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 24MHz |
| Series | 1008 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 2.5MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 0.105inch |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for API Delevan 1008-123J to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
