
The API Delevan 5500R-123K is a ferrite fixed inductor with a 12uH inductance value and a DC resistance of 18mR. It is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 130°C. The inductor is nonstandard in package and is available in tape and reel packaging. It is RoHS compliant and has a tolerance of 10%. The inductor is not radiation hardened and has a saturation current of 5.07A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan 5500R-123K datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 18mR |
| Depth | 12.96mm |
| Height | 13.21mm |
| Inductance | 12uH |
| Length | 27.44mm |
| Max DC Current | 7.43A |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 5.07A |
| Series | 5500R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 12.96mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan 5500R-123K to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.