
This surface mount fixed inductor features a ferrite core material, 14.8 ohms of DC resistance, and a tolerance of 10%. It has a maximum operating temperature of 130°C and a minimum operating temperature of -55°C. The inductor is designed for surface mount applications and is available on tape and reel packaging. It is not radiation hardened and is unshielded.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan 5500R-186K datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 14.8R |
| Depth | 12.96mm |
| Height | 13.21mm |
| Inductance | 18mH |
| Length | 27.44mm |
| Max DC Current | 260mA |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 14.8R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 130mA |
| Series | 5500R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 12.96mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan 5500R-186K to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
