
The 5500R-273K is a surface mount fixed inductor with a ferrite core and a maximum operating temperature of 130°C. It has a DC resistance of 25mR and an inductance of 27uH. The inductor is designed for surface mount applications and is available in a nonstandard package. It is not radiation hardened and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 25mR |
| Depth | 12.96mm |
| Height | 12.96mm |
| Inductance | 27uH |
| Length | 27.44mm |
| Max DC Current | 6.3A |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 3.38A |
| Series | 5500R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 12.96mm |
| RoHS | Compliant |
