This fixed inductor from API Delevan features a ferrite core and a nonstandard package. It has a maximum operating temperature of 130°C and a minimum operating temperature of -55°C. The inductor is RoHS compliant and is available in a tape and reel packaging with 200 pieces per reel. It is designed for surface mount applications and has a saturation current of 90mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan 5500R-336K datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 25.7R |
| Depth | 12.96mm |
| Height | 12.96mm |
| Inductance | 33mH |
| Length | 27.44mm |
| Max DC Current | 200mA |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 25.7R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 90mA |
| Series | 5500R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 12.96mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan 5500R-336K to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.