Power Choke Unshielded Wirewound 3.9uH 10% 1KHz Ferrite 11.91A 0.007Ohm DCR T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 7mR |
| Depth | 12.96mm |
| Height | 12.96mm |
| Inductance | 3.9uH |
| Length | 27.44mm |
| Max DC Current | 11.91A |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 0.007R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 9.13A |
| Series | 5500R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 12.96mm |
| RoHS | Compliant |