
This fixed inductor features a ferrite core material and a nonstandard package with a surface mount termination. It has a maximum operating temperature of 130°C and a minimum operating temperature of -55°C. The inductor's inductance is 390uH with a DC resistance of 288mR and a tolerance of 10%. It can handle a maximum DC current of 1.86A and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan 5500R-394K datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 288mR |
| Depth | 12.96mm |
| Height | 13.21mm |
| Inductance | 390uH |
| Length | 27.44mm |
| Max DC Current | 1.86A |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 0.288R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 880mA |
| Series | 5500R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 12.96mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan 5500R-394K to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.