
The API Delevan 5500R-473K is a surface mount fixed inductor with a ferrite core and a nonstandard package. It has a maximum operating temperature of 130°C and a minimum operating temperature of -55°C. The inductor has a DC resistance of 34mR and an inductance of 47uH. It can handle a maximum DC current of 5.41A and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 34mR |
| Depth | 12.96mm |
| Height | 12.96mm |
| Inductance | 47uH |
| Length | 27.44mm |
| Max DC Current | 5.41A |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 2.61A |
| Series | 5500R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 12.96mm |
| RoHS | Compliant |