This ferrite fixed inductor has a 470uH inductance value with a 10% tolerance. It can handle a maximum DC current of 1.59A and operates within a temperature range of -55°C to 130°C. The inductor is surface mountable and is packaged in tape and reel quantities of 200. It is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan 5500R-474K datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 393mR |
| Depth | 12.96mm |
| Height | 12.96mm |
| Inductance | 470uH |
| Length | 27.44mm |
| Max DC Current | 1.59A |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 0.393R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 810mA |
| Series | 5500R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 12.96mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan 5500R-474K to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.