
The 5500R-475K is a ferrite fixed inductor with a DC resistance of 3.79 ohms and an inductance of 4.7 millihenries. It has a maximum operating temperature of 130°C and a minimum operating temperature of -55°C. The inductor is designed for surface mount applications and is packaged in tape and reel. It is RoHS compliant and has a tolerance of 10%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan 5500R-475K datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 3.79R |
| Depth | 12.96mm |
| Height | 13.21mm |
| Inductance | 4.7mH |
| Length | 27.44mm |
| Max DC Current | 510mA |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 250mA |
| Series | 5500R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 12.96mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan 5500R-475K to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.