The API Delevan 5500R-686K is a ferrite fixed inductor with a 68mH inductance value and a DC resistance of 52.8 ohms. It operates within a temperature range of -55°C to 130°C and is suitable for surface mount applications. The inductor is available in a nonstandard package and is packaged on a tape and reel. It is compliant with RoHS regulations and is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan 5500R-686K datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 52.8R |
| Depth | 12.96mm |
| Height | 13.21mm |
| Inductance | 68mH |
| Length | 27.44mm |
| Max DC Current | 140mA |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 52.8R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 70mA |
| Series | 5500R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 12.96mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan 5500R-686K to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
