
PWR XFMR LAMINATED 2.4VA TH
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan 6023R-028 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height - Seated (Max) | 30.15mm |
| Length | 34.93mm |
| Max Output Current | 85mA |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 15 |
| Packaging | Bulk |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Series | 6023R |
| Termination | PC Pin |
| Transformer Type | POWER TRANSFORMER |
| Width | 28.58mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan 6023R-028 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.