
This surface mount common mode choke has a ferrite core and an inductance of 25mH. It is rated for a maximum current of 3A and operates within a temperature range of -55°C to 105°C. The choke is unshielded and is available in bulk packaging with 100 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan CM6149-253 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Core Material | Ferrite |
| Depth | 7.49mm |
| Height | 0.21inch |
| Inductance | 25mH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 0.285inch |
| Max Current Rating | 3A |
| Max DC Current | 3A |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CM6149 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 25% |
| Width | 0.285inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan CM6149-253 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.