
The CM6149R-104 is a common mode choke with a rated current of 1.6A and an operating temperature range of -55°C to 105°C. It has a package quantity of 100 and is packaged in bulk. The choke is lead free and RoHS compliant, making it suitable for surface mount applications. It has a shielding type of unshielded and a termination type of SMD/SMT.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan CM6149R-104 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| DC Resistance (DCR) | 30mR |
| Depth | 7.49mm |
| Height | 0.21inch |
| Inductance | 100uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.285inch |
| Max Current Rating | 1.6A |
| Max DC Current | 1.6A |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Rated Current-Max | 1.6A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CM6149R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 25% |
| Width | 0.285inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan CM6149R-104 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
