
The CM6350-224 is a ferrite core common mode choke with a maximum current rating of 2.2A and an operating temperature range of -55°C to 105°C. It is unshielded and features a surface mount package. The choke has a tolerance of 35% and is tested at 10kHz. It is available in bulk packaging with 500 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan CM6350-224 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Core Material | Ferrite |
| Depth | 9.39mm |
| Height | 5.08mm |
| Inductance | 220uH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Lead Pitch | 7.24mm |
| Length | 9.14mm |
| Max Current Rating | 2.2A |
| Max DC Current | 2.2A |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | CM6350 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 10kHz |
| Tolerance | 35% |
| Width | 9.14mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan CM6350-224 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
