
Common Mode Chokes Dual 180uH 10kHz 7A 7mOhm DCR SMD T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan CM6560-184 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Core Material | Ferrite |
| Depth | 16.25mm |
| Height | 0.31inch |
| Inductance | 180uH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 0.63inch |
| Max Current Rating | 7A |
| Max DC Current | 7mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| Series | CM6560 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 25% |
| Width | 0.63inch |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan CM6560-184 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.