
This ferrite core common mode choke has a maximum operating temperature of 105°C and a maximum current rating of 1.9A. It is designed for surface mount applications and has a tolerance of 25%. The choke is unshielded and has a length and width of 0.63inch. The manufacturer's part number is CM6560-185 and it is available in a package quantity of 100 on a tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan CM6560-185 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Core Material | Ferrite |
| Depth | 16.25mm |
| Height | 0.31inch |
| Inductance | 1.8mH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 0.63inch |
| Max Current Rating | 1.9A |
| Max DC Current | 80mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| Series | CM6560 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 25% |
| Width | 0.63inch |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan CM6560-185 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.