
The CM6560R-504 is a common mode choke with a ferrite core, an inductance of 500uH, and a maximum current rating of 3.6A. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The CM6560R-504 is a surface mount component, packaged in bulk quantities of 100. It is compliant with RoHS regulations and is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan CM6560R-504 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Core Material | Ferrite |
| Depth | 16.25mm |
| Height | 0.32inch |
| Inductance | 500uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.63inch |
| Max Current Rating | 3.6A |
| Max DC Current | 23mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CM6560R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 25% |
| Width | 0.63inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan CM6560R-504 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
