API Delevan CM9900-823 technical specifications.
| Core Material | Ferrite |
| Depth | 18.8mm |
| Height | 17mm |
| Inductance | 82mH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Lead Pitch | 5.1mm |
| Lead/Base Style | Pin |
| Length | 0.839inch |
| Max Current Rating | 2.8A |
| Max DC Current | 2.8A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | CM9900 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 25% |
| Width | 21.3mm |