High Current Power Line Choke Unshielded Wirewound 56uH 10% 1KHz Ferrite 11.2A 19mOhm DCR RDL Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan DC1390R-563K datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 19mR |
| Height | 27.03mm |
| Inductance | 56uH |
| Lead/Base Style | Radial |
| Max DC Current | 11.2A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 17.5A |
| Series | DC1390R |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan DC1390R-563K to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.