
High Current Power Line Choke Unshielded Wirewound 3.9uH 20% 10KHz Ferrite 12.3A 6mOhm DCR RDL Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan DC630R-392M datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 6mR |
| Height | 20.57mm |
| Inductance | 3.9uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead/Base Style | Radial |
| Max DC Current | 12.3A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 34.5A |
| Series | DC630R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 10kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 0.63inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan DC630R-392M to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
