The DC780-153K is a 15uH inductor with a DC resistance of 13mR and a maximum operating temperature of 125°C. It is a radial through-hole component with a diameter of 19.6mm and a height of 21.1mm. The inductor is made of ferrite core material and has a maximum DC current rating of 9A. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
API Delevan DC780-153K technical specifications.
| Package/Case | Radial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 13mR |
| Diameter | 19.6mm |
| Height | 21.1mm |
| Inductance | 15uH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 20.7mm |
| Max DC Current | 9A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Saturation Current | 28.2A |
| Self Resonant Frequency | 1kHz |
| Series | DC780 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |