API Delevan DC780-272L technical specifications.
| Package/Case | Radial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 5mR |
| Diameter | 20.1mm |
| Height | 21.1mm |
| Inductance | 2.7uH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 20.7mm |
| Max DC Current | 11.4A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Saturation Current | 66A |
| Self Resonant Frequency | 1kHz |
| Series | DC780 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 15% |