
This surface mount fixed inductor has a ferrite core and a nonstandard package. It features a maximum DC current rating of 13.9A and a maximum operating temperature of 130°C. The inductor is shielded and has a self resonant frequency of 160MHz. It is lead free and RoHS compliant, and is available in a bulk packaging quantity of 100 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan HCTR-372 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 4mR |
| Depth | 15.24mm |
| Height | 0.37inch |
| Inductance | 2.1uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.615inch |
| Max DC Current | 13.9A |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 160MHz |
| Series | HCTR |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 25% |
| Width | 0.6inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan HCTR-372 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
