Checking distributor stock and pricing after the page loads.
API Delevan HF1008-121H technical specifications.
| Package/Case | 1008 |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 910mR |
| Depth | 2.66mm |
| Height | 2.41mm |
| Inductance | 120nH |
| Length | 2.92mm |
| Max DC Current | 405mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 30 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 850MHz |
| Series | HF1008 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 25MHz |
| Tolerance | 3% |
| Width | 2.66mm |