The P1330-122G is a surface mount fixed inductor with a ferrite core material and a nonstandard package. It has a maximum DC current rating of 2.69A and an operating temperature range of -55°C to 125°C. The inductor has a saturation current of 1.4A and a tolerance of 2%. It is available in tape and reel packaging and is not radiation hardened or RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
API Delevan P1330-122G technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 41mR |
| Depth | 3.18mm |
| Height | 3.68mm |
| Inductance | 1.2uH |
| Length | 8.26mm |
| Max DC Current | 2.69A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Saturation Current | 1.4A |
| Series | P1330 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 2% |
| Width | 3.18mm |