Checking distributor stock and pricing after the page loads.
API Delevan PT500-1450HM technical specifications.
| Package/Case | Radial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 220mR |
| Height | 14.73mm |
| Inductance | 500uH |
| Lead/Base Style | Radial |
| Max DC Current | 3.4A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | PT |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 15% |
| Width | 14.73mm |