
Power Choke Shielded Toroid 100uH 10% 1KHz 8A 23mOhm DCR RDL
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan PTHF100-894H datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| DC Resistance (DCR) | 23mR |
| Diameter | 33.02mm |
| Height | 1.3inch |
| Inductance | 100uH |
| Lead Pitch | 31.75mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 1.3inch |
| Max DC Current | 8A |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Saturation Current | 7.1A |
| Self Resonant Frequency | 2MHz |
| Series | PTHF |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 16.51mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for API Delevan PTHF100-894H to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.