
This is a radial inductor with a 150uH inductance value and a 10% tolerance. It has a maximum DC current rating of 6.5A and a self-resonant frequency of 1MHz. The inductor is shielded and has a radial lead/base style. It is available in a bulk packaging option and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan PTHF150R-894 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| DC Resistance (DCR) | 35mR |
| Diameter | 33.02mm |
| Height | 1.3inch |
| Inductance | 150uH |
| Lead Pitch | 15.24mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 1.3inch |
| Max DC Current | 6.5A |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 6A |
| Self Resonant Frequency | 1MHz |
| Series | PTHFR |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 16.51mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan PTHF150R-894 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.