The PTHF200-40SM is a fixed inductor from API Delevan with a 200uH inductance value and a 10% tolerance. It is packaged in a surface mount configuration with a termination of SMD/SMT. The inductor has a maximum DC current rating of 1.12A and is not radiation hardened. It is not RoHS compliant and is available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan PTHF200-40SM datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Depth | 14.22mm |
| Height | 10.16mm |
| Inductance | 200uH |
| Length | 14.48mm |
| Max DC Current | 1.12A |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | PTHF-SM |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Width | 14.22mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for API Delevan PTHF200-40SM to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.