
This radial shielded inductor features a 25uH inductance value with a DC resistance of 8mR. It has a maximum DC current rating of 12.8A and a tolerance of 10%. The inductor is packaged in a radial configuration with a shielding feature and is designed for through-hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan PTHF25-894 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| DC Resistance (DCR) | 8mR |
| Diameter | 33.02mm |
| Height | 1.3inch |
| Inductance | 25uH |
| Lead Pitch | 15.24mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 1.3inch |
| Max DC Current | 12.8A |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Saturation Current | 13.5A |
| Self Resonant Frequency | 8MHz |
| Series | PTHF |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 16.51mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for API Delevan PTHF25-894 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
