
The PTHF250-894H is a radial shielded fixed inductor with a 250uH inductance value and a 5A maximum DC current rating. It has a 10% tolerance and a self-resonant frequency of 1MHz. The inductor is packaged in a bulk format and is not radiation hardened. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Radial |
| DC Resistance (DCR) | 60mR |
| Diameter | 33.02mm |
| Height | 1.3inch |
| Inductance | 250uH |
| Lead Pitch | 31.75mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 1.3inch |
| Max DC Current | 5A |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Saturation Current | 4.6A |
| Self Resonant Frequency | 1MHz |
| Series | PTHF |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 16.51mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
